ARHIEPISCOPIA ROMANO-CATOLICĂ  BUCUREŞTI
Str. G-ral Berthelot 19, 010164 Bucureşti (RO)
Tel. +40 21 2015411 – Fax +40 21 3121207
birouldepresa@arcb.ro

București, nr. 162/09.04.2019

Episcopii catolici se reunesc la București
în sesiune plenară a Conferinței episcopale (10-12 aprilie)

Episcopii romano-catolici și greco-catolici din România se reunesc în zilele 10-12 aprilie 2019 în adunare plenară, tema principală pe ordinea de zi fiind apropiata vizită a Papei Francisc în ţara noastră. Lucrările vor avea loc la mănăstirea Părinților Carmelitani Desculți din Ciofliceni (Snagov), gazdă fiind Arhidieceza Romano-Catolică de București.

În prima zi a acestei sesiuni de primăvară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), miercuri, 10 aprilie, ora 18.30, episcopii vor celebra o Sfântă Liturghie solemnă în Catedrala romano-catolică Sf. Iosif. Celebrarea va fi prezidată de Mons. Miguel Maury Buendía, Nunţiu Apostolic în România, iar omilia va fi ținută de László Böcskei, Episcop al Diecezei Romano-Catolice de Oradea.

Papa Francisc este așteptat în România în zilele 31 mai – 2 iunie a.c.. În prima zi a Călătoriei sale Apostolice, Sfântul Părinte va celebra Sfânta Liturghie în Catedrala Sf. Iosif din București, iar în zilele următoare se va întâlni cu diferite comunități catolice din țară la Șumuleu-Ciuc – unde va prezida Sfânta Liturghie la sanctuarul marian, la Iași – unde va întâlni familiile și tinerii, și la Blaj – unde va prezida Sfânta Liturghie cu beatificarea celor șapte episcopi greco-catolici martiri Vasile Aftenie, Valeriu Traian Frențiu, Ioan Suciu, Tit Liviu Chinezu, Ioan Bălan, Alexandru Rusu și Iuliu Hossu.

Conferinţa Episcopilor din România îi reuneşte pe toţi episcopii romano-catolici şi greco-catolici din România şi exprimă unitatea Bisericii locale şi uniunea intimă cu urmaşul lui Petru, Sfântul Părinte. Episcopii catolici din România se întrunesc de două ori pe an în sesiune plenară, primăvara şi toamna.

Pr. Francisc Doboș
Purtător de cuvânt