A d u n a r e a   P l e n a r ă

Adunarea plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER) are loc de două ori pe an, în sesiune de primăvară și sesiune de toamnă. La Adunarea plenară participă episcopii membri ai Conferinței Episcopale Române și episcopi invitați permanenți – precum E.S. Nunțiul Apostolic în România și PS Anton Coșa, Episcop de Chișinău (Moldova) – sau ocazionali, în funcție de temele dezbătute în cadrul sesiunii. Fiecare sesiune a Adunării plenare se desfășoară de fiecare dată în alt loc, diecezele şi eparhiile catolice din România găzduind pe rând lucrările. În mod excepţional, dat fiind caracterul colegial al Conferinţei Episcopale, sesiunea de toamnă din 2011 (20-23 septembrie) a avut loc la Chişinău.

Episcopii la Adunarea plenară a CER de la București, 9-11 mai 2016

Plenul episcopatului catolic din România efectuează o dată la cinci ani vizita ad limina la Sfântul Scaun, în timpul căreia episcopii de ambele rituri se întâlnesc cu Sfântul Părinte Papa – în plen şi episcopii fiecărei dieceze în parte -, precum şi cu preşedinţii diferitelor dicastere din Curia Romană. În timpul vizitei ad limina episcopii îl informează pe Papa şi pe preşedinţii Dicasteriilor romane despre situaţia Bisericii Catolice din România, şi în particular a fiecărei dieceze şi eparhii, despre reuşitele pe plan pastoral, social, educativ şi ecumenic, precum şi despre dificultăţile pe care Biserica locală trebuie încă să le înfrunte. Ultima vizită ad limina înainte de instaurarea regimului totalitar a avut loc în 1937. Apoi, după 1990, vizitele au fost reluate având loc până acum la 18-22 martie 1991, 2-8 decembrie 1996, 24 februarie – 2 martie 2003, 8-13 februarie 2010 și 5-11 noiembrie 2018.