Str. Popa Tatu nr. 68, Sector 1, 010804 Bucureşti
Tel. ++40-21-311.12.89; Fax: ++40-21-311.15.91; e-mail: budau@b.astral.ro

Bucureşti, 13.05. 2010

Biserica Catolică din România transmite condoleanţe Bisericii armene cu ocazia morţii ÎPS Dyrair Mardichian

Aflând de trecerea la cele veşnice a Înalt Preasfinţitului Dirayr Mardichian, Primatul Bisericii Armene în România şi Bulgaria, Înalt Preasfinţitul Ioan Robu, Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti şi Preşedinte al Conferinţei Episcopilor Catolici din România, a transmis mesaje de condoleanţe Sanctităţii Sale Karekin II, Patriarh Catolicos al Tuturor Armenilor, şi Consiliului eparhial al Arhiepiscopiei Bisericii Armene din România.

Exprimând apropierea spirituală faţă de Biserica Armeană din România, în aceste momente de încercare, ÎPS Ioan Robu a adresat “sincerele noastre condoleanţe în numele tuturor episcopilor, preoţilor, călugărilor, călugăriţelor şi credincioşilor Bisericii Catolice din
România”.

“Îl rugăm pe Mântuitorul nostru al tuturor – se citeşte în încheierea mesajului de condoleanţe – să-l unească pe Înalt Preasfinţitul Dirayr la misterul glorios al Învierii Sale aşezându-i sufletul în rândurile celor drepţi şi să-i dăruiască răsplata cuvenită slujitorului credincios”.

Înalt Preasfinţitului Dyrair Mardichian a trecut la cele veşnice în noaptea de 10 spre 11 mai 2010.

Înalt Preasfinţitul Ioan Robu va lua parte duminică, 16 mai 2010, la celebrarea înmormântării ÎPS Dyrair Mardichian.

Biroul de presă