IPS György JAKUBINYI
Arhiepiscopia romano-catolică de Alba Iulia

Administrator Apostolic de Alba Iulia
Președintele Comisiei pentru Doctrină a C.E.R.

Tel: 0258-811689
E-mail: gyorgy.jakubinyi [at] romkat . ro

 

IPS György JAKUBINYI s-a născut la data de 13 februarie 1946, în oraşul Sighetul Marmației. A fost sfințit preot de către episcopul Márton Áron la 13 aprilie 1969. La 1 iunie 1978 a obținut titlul de Doctor în teologie.

La 29 aprilie 1990 a fost consacrat episcop-auxiliar al Episcopiei Romano-Catolice de Alba Iulia. La 19 iulie 1991 a fost numit Administrator Apostolic Ad nutum Sanctae Saedis al Ordinariatului pentru Armenii Catolici din România.

La 8 aprilie 1994 a fost numit Arhiepiscop romano-catolic de Alba Iulia.

La 24 decembrie 2019, Papa Francisc a acceptat renunțarea la oficiu în conformitate cu canonul 401 § 2 din Codul de Drept Canonic, continuând să administreze Arhidieceza de Alba Iulia până pe 22 februarie 2020, când a fost consacrat și înscăunat succesorul său IPS Gergely KOVÁCS.

 

Translate »