Vezi traducerea în limba Germană

București, nr. 263/24.12.2019

Papa Francisc l-a numit ca Arhiepiscop de Alba Iulia
pe Mons. Gergely Kovács

Sfântul Părinte Papa Francisc l-a numit pe Mons. Gergely Kovács ca Arhiepiscop al Arhidiecezei Romano-Catolice de Alba Iulia. Totodată a acceptat renunțarea la oficiu a Înaltpreasfințitului György Jakubinyi, până acum Arhiepiscop al Arhidiecezei de Alba Iulia și a Preasfințitului József Tamás, Episcop auxiliar al aceleiași Arhidieceze.

Anunţul a fost publicat astăzi, 24 decembrie 2019, de către Sfântul Scaun. Din voința Papei Francisc, Mons. György Jakubinyi rămâne la conducerea Arhidiecezei Romano-Catolice de Alba Iulia ca Administrator Apostolic, până la preluarea în posesie a Arhidiecezei de către noul Arhiepiscop numit.

Mons. Gergely Kovács s-a născut la 21 iulie 1968 în Târgu Secuiesc (Covasna), Arhidieceza de Alba Iulia. A studiat la Institutul Teologic Romano-Catolic din Alba Iulia până în 1990 și la Universitatea Pontificală Gregoriana până în 1992. A fost hirotonit preot pentru Arhidieceza de Alba Iulia pe 3 iulie 1993, de către E. S. Mons. Lajos Bálint. A continuat studiile la Roma, unde a obținut licența în Drept Canonic, în 1994, la Universitatea Pontificală Lateran, și doctoratul în 1996. A fost preot vicar la Târgu Mureș și din 1997 se află în serviciul Sfântului Scaun activând în cadrul Consiliului Pontifical pentru Cultură. Din 2000 este capelan al Sfântului Părinte și din 2007 este director în cadrul aceluiași Consiliu Pontifical. În decursul timpului la Roma a colaborat și cu Congregația pentru Cler și Tribunalul Rota Romana fiind și Postulatorul Cauzei Slujitorului lui Dumnezeu Márton Áron.

Data și locul consacrării episcopale a Mons. Gergely Kovács vor fi stabilite ulterior.

Arhiepiscopia Romano-Catolică de Alba Iulia are o suprafață de 58.234 km2 și 335.500 de romano-catolici, dintr-o populație totală de 3.590.500 de locuitori. Este organizată în 253 de parohii și are 299 de preoți diecezani și 44 de seminariști în propriul seminar, 132 de persoane consacrate (51 călugări și 81 de călugărițe).

Pr. Francisc Ungureanu
Secretar general

CURRICULUM VITAE
al Excelenţei Sale Mons. Gergely Kovács
Arhiepiscop de Alba Iulia

Mons. Gergely Kovács s-a născut la 21 iulie 1968 la Târgu Secuiesc, județul Covasna în Arhiepiscopia de Alba Iulia, unde a absolvit studiile liceale în 1987. Până în 1990 a urmat cursurile Institutului Teologic Romano-Catolic din Alba Iulia. Trimis la Roma din 1990 până în 1996, a studiat la Universitatea Pontificală Gregoriană (PUG), finalizând cu un bacalaureat în Teologie în 1992. A fost hirotonit preot la Târgu Secuiesc la 3 iulie 1993 de către Arhiepiscopul de Alba Iulia E.S. Mons. Lajos Bálint şi încardinat în aceeași Arhidieceză. A obținut apoi licența în Drept Canonic la Universitatea Laterană în 1994 și doctoratul în 1996.

În decursul celor 26 de ani de preoţie a îndeplinit diverse funcţii şi responsabilități. Din 1996 a slujit ca vicar parohial la Târgu Mureș. Din 1997 se află în serviciul Sfântului Scaun activând în cadrul Consiliului Pontifical pentru Cultură, în care a fost responsabil pentru secţiunea limba germană și Europa Centrală de Est şi redactor al revistei Cultura e Fede. Numit la 24 iulie 2000 Capelan al Sfântului Părinte de către Papa Ioan Paul al II-lea, din 2007 activează ca Director al Oficiului aceluiași Consiliu Pontifical. Colaborează atât cu Congregația pentru Cler, secţiunea de limbă germană, cât și cu Tribunalul Rota Romana.

Mons. Gergely vorbeşte fluent maghiară, română, italiană şi germană.