PS Virgil BERCEA
Eparhia de Oradea Mare

Episcop eparhial de Oradea Mare
Președintele Comisiei pentru Tineri a C.E.R.
Președintele Comisiei pentru Laici a C.E.R.

Tel: 0259-131139
E-mail: episcop@egco.ro

PS Virgil BERCEA s-a născut la data de 9 decembrie 1957 în satul Habic, Mureş. În timpul perioadei universitare de la Cluj a studiat clandestin teologia, fiind apoi sfinţit preot, tot clandestin, la 9 decembrie 1982, de către IPS Alexandru Todea.

În perioada 1990-1992 a urmat o specializare în Teologie Dogmatică la Universitatea Urbaniana la Roma. A fost consacrat episcop la 8 septembrie 1994 şi numit episcop auxiliar de Blaj. Din 6 noiembrie 1996 este episcop de Oradea, mai întâi coadituor al P.S. Vasile Hossu, şi apoi, din 8 iunie 1997, Episcop Eparhial.

Translate »